JAKUB ZEMANÍK - SEZÓNA 2014

Sezóna mi začala již na začátku ledna krosem Campaccio v italském San Giorgiu a díky finiši jsem zde vyhrál. O měsíc později jsem startoval na Evropském poháru klubu v krose v portugalské Albufeiře a zde jsem vybojoval 6.místo. V hodnocení klubů jsem skončili taktéž na 6.místě.

Hned nato se rozjela halová sezona, která se mi bohužel moc nepovedla. Nevýrazné výkony na 1500m a 3000m jsem zachránil 5.místem na MČR dospělých na 3000m. Na té samé trati jsem závodil i na republice juniorů a zaběhl jsem si zde nový osobní rekord(8:25), což mě potěšilo.

Po hale jsem si dal pár dni volnější režim a už jsem spřádal plány na limit na MS juniorů. Z kraje března jsem si zkusil tréninkově Kobeřickou dvacítku, startoval jsem na MČR v krose, kde se mi podařilo obhájit juniorský titul. V dubnu jsem kvůli maturitě zůstal v Ostravě a připravoval se v domácích podmínkách a trénink se vyvíjel velmi dobře, což potvrdila Veřovská desítka, kterou jsem pojal jako test před pokusem o limit a zaběhl jsem slušných 31:06min.

Myslím, že formu jsme s trenérem načasovali v celku dobře a 3.5. jsem v Jičíně na MČR na 10 000 m zaběhal čas 30:40 min, což bylo o 20 vteřin rychlejší než limit. Panovaly pro mě ideální podmínky, pořád se dalo s někým běžet, takže jsem byl nadmíru spokojený. Pak následovala maturita, kterou jsem zdárně zvládl a následovaly prázdniny. Zaběhnul jsem si osobní rekord na pětku (14:46 min.) a v červnu se vydal na třítýdenní soustředění na Zadov, kde jsem se snažil ještě něco natrénovat před MS.

V červenci jsem se pak vydal za velkou louží do Oregonu. Byl to pro mě splněný sen. V Eugene jsme spali na kolejích hned vedle stadionu, kde se každoročně pořádá diamantová liga, poznával jsem místa z filmu Prefontaine, dokonce i místo autonehody, kde je postaven pomník. Eugene je taky známý tím, že zde vznikla firma Nike. Všichni byli takoví milí a usměvaví, zkrátka jiná kultura. Desítka byla na pořadu hned první den ve večerních hodinách. I tak zde panovalo vedro, což mi nehrálo moc do karet. Už kolem poloviny trati jsem věděl, že osobák si nedám, taky mi moc psychicky nepomohlo, když mě o kolo předbíhali Afričani, ale bojoval jsem co to šlo a doběhl jsem na 22. místě v čase 31:06min. Z výsledku jsem byl nejprve trošku zklamaný, ale postupem času se to urovnalo a vzhledem k podmínkám, které tam panovaly, jsem byl nakonec spokojený.

Srpen jsem vůbec neběhal, pobolíval mě úpon achilovky, takže jsem si sem tam zašel na hory, občas kolo, ale hlavně jsem se snažil dát do pořádku a na konci srpna jsem začal pomalu klusat. Odběhl jsem si nějaké ty družstva za Vítkovice, pobyl pár dní v Tatrách, kde jsem převážně jen chodil na hory a koncem září se mi podařilo zvítězit na MČR silničním běhu v Běchovicích v kategorii juniorů. Následovala chuťovka v podobě Bobr Cupu, kde jsem s týmem obsadil 9. místo.

Následně jsem se začal připravovat na ME v krose. Koncem října jsem vyhrál kros v Horažďovicích, čímž jsem si zajistil nominaci na krosovou evropu. Dva týdny před ME jsem si zaběhl skvělý kros v holandském Tilburku, kde jsem obsadil 4.místo. Poté jsem zajel na pár dní do Tater a v polovině prosince jsem běžel v Bulharsku ME v krose. Závod se konal v městě Samokov ve výšce 1300 m n.m. Bohužel závod se mi nepovedl, od začátku jsem se trápil a doběhl až na 52. místě. Takže zklamání, ale jede se dál.

Většinu svých cílů jsem si splnil, za což jsem opravdu rád. Zdravotně jsem si byl až na menší zdravotní problém v srpnu v pořádku, nemoci se mi naštěstí vyhnuly až na dvě lehká nachlazení během roku. Co mě nejvíc mrzí je ME v krose, kde jsem doufal v lepší výsledek a taky málo závodů na 800m a 1500m, což bych chtěl příští rok změnit a více se na tyto distance zaměřit.